מוטוריקה זו לא מילה גסה

מרגע שתינוק מגיח לעולם, אנו מתחילים לבחון ולבדוק את התפתחותו המוטורית. כבר בינקות אנו יכולים להעריך התפתחות תקינה על פי הכישורים והמיומנויות המוטוריות של הילד.

אז מהי מוטוריקה גסה? מוטוריקה גסה היא מיומנות או פעילות גופנית הדורשת הפעלה של קבוצת שרירים גדולה בגוף. לרוב אנו נדרשים להפעיל מספר קבוצות שרירים בכדי לאפשר תנועה איכותית, כאשר איכות הביצוע תלויה גם במערכות עזר נוספות, כגון שיווי משקל, יציבה, גמישות, כוח, זריזות ותכנון תנועה נכון.

מרכיבים אלו משותפים לרוב התנועות הגסות אותן אנו נדרשים לעשות בחיי היום-יום. עם זאת, הם משתנים ביחס למטרת הפעילות או לסוג המיומנות אותה אנו מבצעים. לדוגמא: אם ניקח את מרכיב הזריזות, ברור שכאשר אנו נדרשים למשימה כמו ריצה, מרכיב הזריזות הוא משמעותי יותר מאשר במשימה הדורשת הרמת חפץ.

עצם חיזוק קבוצות שרירים גדולות (שנעשה בזמן תנועה מוטורית גסה) תורם לרמת היציבות של הגוף, וזו משפרת בעקיפין את התשתית הגופנית לקראת משימות של מוטוריקה עדינה (כמו כתיבה וכו'). כלומר, ייצוב הגוף במוטוריקה גסה מהווה עוגן של הגוף לפעילות המוטורית העדינה.

הורים רבים מדווחים כי אצל ילדם קיימת חולשה בחגורת הכתפיים, או שהוא זקוק לחיזוק במטוריקה גסה. הורים אלה יכולים לנצל את שגרת היום שלהם על מנת לעודד את הילדים לביצוע משימות מוטוריקה גסה, מבלי להפר את סדר היום או להתארגן במיוחד עבור פרויקט שכזה.

משימות יומיות רבות עשויות לשפר את המוטוריקה הגסה, מתוך היותן משימות שמעודדות עבודה של קבוצות שרירים. לדוגמא: מעצם זה שהילד לא נשען על גב הכיסא, אלא יושב בישיבה מזרחית או בכיסא ללא משענת, אנו "מכריחים" אותו להפעיל קבוצות שרירים גדולות.

כשיוצאים עם הילדים לפארק, כבר מעצם הטיפוס על סולמות, הזחילה בארגז החול, זריקת כדור, קפיצה בחבל וריצה חושפים את הילד לתרגילי מוטוריקה גסה ללא מאמץ מצד ההורים.

ילדים גדולים שרוצים או יכולים לעזור בבית, ניתן לגייסם למשימות יום-יומיות כגון ניקיון החלונות, תליית כביסה, הזזת שולחן או הרמת כיסא ממקום למקום – ובכך לאפשר הפעלה רב מערכתית בכדי לחזק את המוטוריקה הגסה של הילד.

אנו כמבוגרים יכולים להבין את הרעיון העומד מאחורי המילה – מוטוריקה גסה – ולנצל את הידע שיש לנו ככוח להשפיע ,לעודד ולהגביר את החשיפה של ילדנו למשימות הדורשות מוטוריקה גסה. כל זאת, מבלי לצאת למסע מפרך ושובר שיגרה עבורנו ועבור משפחתנו.